V Onnele pec nie je zahrievaná len pre zábavu

Sirkka, cateringová hosteska na dôchodku, Nivala, Fínsko

Náš dom Onnela je z roku 1947. Dom bol pôvodne postavený z drevených polien a v roku 1972 bol renovovaný. V rovnakom roku som tam prišla ako mladomanželka. Posledná renovácia domu vrátane elektrického kúrenia bola vykonaná rok pred tým, než som išla na dôchodok. Kúrenie bolo zdokonalené v roku 2003 nainštalovaním pece Iisa Duo 2, teplo-akumulačnéj pece s miestom na pečenie vyrobenej z mastenca Mammutti, na prízemie domu. Keďže som pracovala ako hosteska v cateringu, jasná voľba medzi pecami bola mastencová pec s miestom na pečenie.

V Onnele pec nie je zahrievaná len pre zábavu. Môj muž je zodpovedný za kúrenie a mojou zodpovednosťou je varenie. V zime kúrime každý druhý deň. Počas vlhkých liet oheň v peci odstraňuje vlhkosť zo vzduchu v dome. Oheň horí v hornom ohnisku pece s miestom na pečenie, keď v nej varím. Masové hrnce, kašovité jedlá a ražné kaše s bobuľami sa pomaly varia v peci na pečenie, čo z nich tvorí lahodné jedlá. Ražný chlieb je pekárenský výrobok číslo jeden. Ja ako osoba, ktorá často ponocuje, môžem pracovať v kuchyne aj v noci; vyberať uvarené jedlo von z rúry... a hneď ho jesť, ak som hladná. Na kúrenie používame vysušenú brezu a rôznorodé drevo, všetko z nášho pozemku; kde je ho dostatok.

Tip na jedlo pripravené v rúre: mäsový hrniec

Môžete skúsiť urobiť vo svojej rúre mäsový hrniec. Môžete ho uvariť vo veľkej keramickej miske alebo v hrnci so železným spodkom. Naplňte hrniec kúskami mäsa, hovädzieho alebo bravčového, tak, že necháte necelé štyri centimetre od okraja voľné. Pridajte soľ a čierne korenie podľa chuti; môžete tiež použiť korenie na grilovanie, ako aj cibuľu a kúsky mrkvy. Do hrnca nalejte vodu tak, aby skoro zakrývala kúsky mäsa, tie by mali z vody vykúkať. Keď budú všetky ingrediencie v hrnci, vložte ho do vyhriatej rúry na niekoľko hodín. Toto jedlo si vychutnajú aj vaši hostia.

Viac o voľbe Sirkky: Iise Duo 2, peci s miestom na pečenie z mastenca Mammutti.V jednotlivých krajinách môžu existovať obmedzenia ohľadom dodania určitých produktov. NunnaUuni Oy si rezervuje práva na vykonanie technických zmien.