Srdce domu

Kati, Ylinen, FÍNSKO

Keď sme sa presťahovali do nášho nového domu v Häme v roku 2011, zdalo sa nám, akoby tam chýbalo niečo dôležité. Náš dom nemal pec. Obývačka na prízemí sa zdala prázdna a chladná. Vyrastala som v Nunnanlahti v Severnej Karelii; táto dedina je známa pre svoj mastenec a mastencové pece. Dokonca aj zrub Kosula, ktorý moja rodina postavila na začiatku 19. storočia, už mal pec od NunnaUuni. V dome, v ktorom som vyrastala, sme mali dve pece na pečenie vyrobené z mastenca, ktoré sa pravidelne požívali po desaťročia.

Chcela som priniesť niečo zo Severnej Karelie do Häme. Pec sme začali hľadať na internete a prehliadali sme katalógy. Nakoniec sme našli Vivecu, krásnu masívnu teplo-akumulačnú pec vyrobenú z mastenca Mammutti; jednoducho, bola vyrobená pre našu obývačku. Obaja sme boli hneď očarení. Tu to bolo, naše číslo jeden!

Keď do nášho domu prišla Viveca, nálada v našej obývačke sa okamžite zmenila! Teraz má dom srdce. Viveca je interiérový dizajnový prvok, ktorý vnáša do priestoru niečo nové a robí ho útulným, no napriek tomu je na úrovni. Pec tiež priťahuje pozornosť prakticky všetkých našich hostí. Vivecu sme umiestnili na prízemie do stredu domu, skade môže teplo výborne stúpať aj na poschodie.

V zime kúrime v peci každé dva dni. Počas zamračených jesenných večerov sa význam pece vo vytváraní atmosféry zväčšuje. V lete pec odpočíva. Vyzerá to tak, že v našej rodine sa láska k mastencu preberá z generácie na generáciu. Mastenec je dôležitá súčasť mojej identity a som šťastná a pyšná, že o tom môžem rozprávať ostatným.

Viac o voľbe Kati: Vivece, pece z mastenca Mammutti.


V jednotlivých krajinách môžu existovať obmedzenia ohľadom dodania určitých produktov. NunnaUuni Oy si rezervuje práva na vykonanie technických zmien.